PDKS

PDKS, Personel Devam Kontrol Sistemi veya Sistemleri'nin açılımı olup ; proximity kart okuyucu veya parmak izi okuyucu, yüz tanıma sistemi gibi donanımlar kullanılarak, personel giriş - çıkış saatlerinin dijital ortamda kaydedilerek hataya ve unutmaya yer vermeden personelin belirli bir dönem içerisinde kaç gün ve kaç saat çalıştığını; izin, geç gelme, erken gitme ve devamsızlık gibi kayıp zamanlarını belirleyen, verimliğin anahtarı çağdaş sistemlerdir. PDKS, bordroya esas puantajın ve devam kontrole ilişkin çok çeşitli raporların elde edilmesini sağlar.

PDKS sayesinde bordro hazırlanırken insan faktöründen kaynaklanan hatalar en aza indirilir. Ayrıca elde edilen bu raporlar işletmelerin üst yönetimine ışık tutarak geleceğe yönelik daha sağlıklı kararlar alınmasına yardımcı olur.

Pdks, el ile hesaplama yapan işletmelerde kayıp zaman ve insan hatası faktörlerinden dolayı işletmelerin fiyat ekonomilerine verilen zararların önüne geçmesinin yanı sıra, PDKS sistemleri; işletmeye personel takibinde disiplin ve çağdaşlık getirmektedir. Personel maliyetlerini ve personel çalışma saatlerini kontrol edebilen işletme, rekabetin çok yoğun yaşandığı pazarlarda daha etkili olabilme şansını da yakalayabilmektedir.

PDKS Sistem Kurulumu Nasıl Yapılır? PDKS sistemi, parmak izi pdks veya proximity pdks kart okuyucu cihazlardan birisi kullanılarak; personellerin giriş - çıkışının yapıldığı noktada duvara veya bir turnike üzerine kart okuyucu veya parmak izi terminalin montajı yapılır. Çalışan personellere sistem kartlı ise firmanın losunu içeren kredi kartı ebadında personel kartları verilir. Bu kartlar seri numaralı olabileceği gibi, kartı kullanan kişinin kimlik bilgilerini de içerebilecek şekilde de olabilir. Pdks sistemi biometrik ise parmak izi kayıtları cihaz üzerinden tanımlanıp yazılım tarafında da eşleştirmeleri yapılırak Personeller pdks yazılımında da tanımlanmış olurlar.

Pdks sistemine ait pdks yazılımı (Fabrika PDKS) İşletmede kullanılan herhangi bir bilgisayara veya server'a firmamız tarafından geliştirilmiş Fabrika PDKS yazılımı yüklenir. Fabrika PDKS yazılmı İşletmenin mesai saatlerine, cezai kesintilerine, departmanlarına vb. özel yapılarına göre program parametreleri düzenlenir ve eğitimi alan kullanıcıya parametrelerin değişmesi gerektiğinde değiştirebilmesi için ve günlük kullanım ile ilgili gerekli eğitim verilir.

PDKS Uygulaması Nasıl Yapılır?
Personel girişte ve çıkışta proximity kart okuyucu terminalden kartını okutarak veya parmak izi okuyucu terminale parmağını basarak geçişini yapar. Bilgiler okuyucu terminalin hafızasında depolanır. Depolanan giriş çıkış kayıtları istenildiği an pdks programına aktarılır ve pdks programı aracılığıyla takibi yapılır. Artık kullanıcı pdks sistemine ait yazılım Fabrika PDKS'den istediği raporları (Geç gelenler, erken çıkanlar, fazla mesaiye kalanlar, devamsızlar vb.) Fabrika PDKS Programından alabilir. İstenirse PDKS sistemi personelin normal ve fazla mesailerini de hesaplayarak ay sonu bordro yazılımına uygun verileri hazırlayarak, bordro işlemini minumum süreye indirgenmesini sağlar. Pdks yazılımından alınan bu verilerin bordro programına aktarılmasıyla işlem yükü hafifler ve süreç hızlanır.
İNTERNET ÜZERİNDEN KAMERALARIN TAKİBİ
 
            Güvenliğin en önemli unsurlarından olan kameraları sürekli takip etmek isteyen işyeri sahibi ve yöneticileri artık internet üzerinden çalışanları daha çok tercih ediyorlar. Birçok şirket artık var olan kameralarını değiştirip IP kamera yapıyor. Peki,ip kamera nedir.
 
            Bu kamera modeli, ana bir bağlantı noktasının bulunduğu ama aynı zamanda belirlenen şifre ile internet sitesinden de istenildiği anda takip edilen bir modeldir. Ama kameraların mutlaka IP sisteme uyumlu olması gerekmektedir. Genelde şirketlerinde kamera olan firmaların bütün sistemlerinin yeniden düzenlenmesi gerekir. Kamera kablolarınında internet bağlantısına uyumlu olması gerekir.
 
            Haftasonu kapalı olan şirketlerde güvenlik sorunu daha sık karşılaşacağı için, herhangi bir sıkıntı da sürekli şirkete gidilmesinin zor olduğu durumlarda güvenlik şirketinden uyarı geldiği anda sisteme girip bakabiliyorlar.
 
            Bazı şirket yönetici ve patronları IP kamera sistemleri personel takibi içinde kullanıyorlar. Personellerin işe giriş çıkışları, çalışma performansları ve iş akışını buradan takip edip, aksaklık ve sorunlara anında çözüm üretme imkânını da kameralar sayesinde yaratıyorlar.