Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri
Kapı geçiş kontrol sistemi, sistemleri olarak da adlandırılan bu sistemler genel anlamı ile giriş ve çıkışların denetimini sağlamak amacına hizmet eden geçiş kontrol sistemleri olup, günümüz şartlarında büyük önem kazanmıştır. Artık, iş merkezlerinde ve işletmelerde, büyük binalarda, kontrol imkanı zorlaştığı için Geçiş kontrol sistemleri (giriş-çıkış takip sistemleri) kaçınılmaz bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. Bir kapıdan çok kapılı uygulamalara, bir binadan çok binalı işletmelerin ortak çalışmasına kadar uygulama imkanı bulan bu sistemler hem işletme güvenliğini sağlamakta hem de giriş çıkış yapan kişileri takip edilebilmektedir.

Uygulama Alanları Nerelerdir?
Giriş ve çıkışların sınırlandırılması, yetkilendirilmesi; kısacası yetkisiz ve istenmeyen kişilerin girişlerinin kısıtlanması gereken her türlü yerlerde uygulanabilmesi söz konusudur.
En küçük birim olarak evlerimize ve apartman dairelerine girişlerin kısıtlanmasından tutunda, işletmelerdeki özel birimlere kadar Geçiş Kontrol Sistemleri'nin; bilgisayar tabanlı veya bilgisayara bağımlı olmaksızın (standalone), parmak izli, şifreli, proximity kartlı ve turnikeli sistemlerle uygulanabilmesi mümkündür.

Geçiş Kontrol Sistemleri Hangi Donanımlar ile sağlnır ?
Geçiş Kontrol Sistemi, parmak izi, kart (proximity kart), turnike gibi donanımlar ile sağlanır.
GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ
 
             Geçiş kontrol sistemleri üniversite, hastane ve iş yerleri gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.Binlerce veri kontrolü yapabilen bu sistemler, stadyum gibi alanlara hızlı giriş imkânı vermektedir. İş yerlerinde personelin giriş çıkış saatlerini kayıt ettiğinden ayrıca işverenin bu kayıtları tutmasına gerek bırakmamaktadır.
 
            Güvenliğin önemli olduğu adliye, banka ve verilerin korunduğu alanlarda geçiş kontrol sistemleri ayrı bir önem taşır. Bu sistemlerle yalnızca sınırlı personelin girmesi istenilen alanlar rahatlıkla ayrılabilir. Özellikle üniversite gibi kalabalık ortamlara dışarıdan girişi zorlaştırarak öğrencilerin güvenliğini arttırır.
 
            Sistemlerin kapasite ve işletim yetenekleri ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. Binlerce insanın giriş yaptığı yerlerden personel sayısı onu bulmayan işletmelere kadar her türlü sayıya uygun cihazlar vardır. Geçiş kontrol sistemi ücretleri de istenilen özelliklere göre geniş bir yelpaze içindedir. Sisteme giriş yapanlar genellikle kartlı veya şifreli sistemler kullanırlar. Ayrıca ücretli geçiş yapılan alanlarda kartlara kredi yüklemesi ile kolaylık sağlanmaktadır. Ülkemizde kaliteli ve güvenilir geçiş istemleri kurulumu yapan birçok firma mevcuttur.